Wracam do Was z wieloma kopenhasko-bieszczadzkimi refleksjami, to moje pierwsze 2-tygodniowe wakacje od bloga i newslettera od 4 lat ;)
Dzisiaj przypominam sylwetkę noblisty, ekonomisty i nowego tymczasowego premiera Bangladeszu – Muhammada Yunusa, polecam książki na urlop w Danii, przewodnik Green bez washingu oraz ekspercki kurs ESG dla kadry menedżerskiej.
Na politycznej scenie Bangladeszu pojawił się Muhammad Yunus, ekonomista, twórca Grameen Banku, laureat Pokojowej Nagrody Nobla, którą otrzymał za stworzenie systemu mikrokredytów. Miałam okazję poznać Go w 2012 roku i byłam pod wrażeniem Jego energii i pozytywnego nastawienia do życia i ludzi.
Sylwetkę Yunusa, bankiera ubogich i jego idee przypomina podcast „Przekuć w sukces” Przemka Krawczyka i Kamila Kucia:
Żeby zrozumieć co Yunus ma wspólnego z rewolucją pokolenia Z warto też przeczytać artykuł Pauliny Pacuły w oko.press:
„Brutalny, autokratyczny reżim odszedł” – powiedział Yunus w telewizyjnym orędziu do narodu po przejęciu władzy. „Jutro demokracja, sprawiedliwość, prawa człowieka i pełna wolność nieustraszonej ekspresji będą dostępne dla wszystkich, niezależnie od przynależności partyjnej. To jest nasz cel” – podkreślił.”
Amerykańską część życia Yunusa przypomina artykuł w Washington Post:
„Yunus received his bachelor’s degree in economics at Dhaka University in 1960, then his master’s in 1961, and ultimately traveled to Nashville to earn his PhD in the same field from Vanderbilt University in 1971. He was a strong advocate for Bangladeshi independence in the country’s 1971 war with Pakistan and tried to rally diasporic support from the United States.
Yunus was teaching economics at Chittagong University in the south of the country when famine struck Bangladesh in 1974. Low-income villagers in the nearby town of Jobra took out loans from local lenders who charged exorbitantly high interest rates, and some were driven to slave labor to pay back their debts.
Yunus, in a 2016 interview with the Georgetown Institute for Women, Peace and Security, described a woman from Jobra named Sophia who left a particularly strong impact on him. “She was a bamboo stool maker and she was borrowing money from the trader because she didn’t have money to buy the bamboo, which goes into the bamboo stool,” Yunus said. “It’s a horrible story. The trader takes all the profit and she doesn’t get anything, but she does all the work.”
Dzięki Ewie Janikowskiej i Jej wydawnictwu Con Corda na polski zostały przetłumaczone trzy książki Mohammada Yunusa:
- „Bankier ubogich. Historia mikrokredytów”,
- „Przedsiębiorstwo społeczne. Kapitalizm dla ludzi” i
- „Świat bez ubóstwa. Czas na przedsiębiorstwo społeczne”
można je jeszcze znaleźć w księgarniach i nadal są ciekawe, chociaż idea mikrokredytów po latach pokazała też swoje słabości (ale to już temat na inny post ;)
Czy jadąc na wakacje czytasz książki o kraju, mieście, do którego się wybierasz? Bo ja zawsze :)
W tym roku po raz pierwszy odwiedziliśmy Danię, postanowiłam więc zebrać książki, które pozwolą mi lepiej poznać ten kraj i ludzi. Od duńskich powieści, przez reportaże do książek o historii firmy LEGO.
Przed wyjazdem polecem zwłaszcza książkę „Dania. Tu mieszka spokój” Sylwii Izabeli Ochab, bo to stosunkowo nowe i kompleksowe spojrzenie na kraj i próba wytłumaczenia na czym polega szczęście po duńsku. Dodatkowo lubię książki, które są pisane z miłością do danego kraju:
„Duńczycy mają wiele powodów do dumy. Progresywni, nowocześni, kreatywni, innowacyjni, wizjonerscy, humanitarnie nastawieni, dbający o środowisko naturalne i środowisko pracy, szczęśliwi. Niepozorni, ale wielcy.” (…)
W 2022 roku po raz kolejny ogłoszono stołeczną Kopenhagę najbezpieczniejszym i najlepszym do życia miastem. (…)
Duńskie wzornictwo od początku stawia na dopasowanie produktów do wymiarów i potrzeb ludzkiego ciała. Korzysta z naturalnych materiałów, takich jak drewno, kamień, skóra czy wełna. Ma swoich klasycznych mistrzów, wśród nich jest architekt i designer Arne Jacobsen, któremu przypisuje się wprowadzenie w Danii modernizmu – najszerzej chyba znana postać duńskiego panteonu twórców.”
Kopenhaga okazała się bardzo przyjaznym, choć nietanim miastem, na pewno tam wrócę, a książki mam nadzieję przydadzą się osobom planującym odwiedzić Danię (łącznie z Grenlandią lub Wyspami Owczymi :)
„Greenwashing staje się coraz poważniejszym zagrożeniem. Jeszcze niedawno firmy mogły nagłaśniać swoje małe i duże sukcesy, nie napotykając przy tym krytyki dotyczącej ich szerszego wpływu na środowisko. Jednak wraz ze wzrostem świadomości społeczeństwa, mediów i regulatorów na temat kwestii związanych ze zrównoważonym rozwojem, fałszywe lub przesadzone przekazy firm są coraz częściej demaskowane” pisze we wstępie do Przewodnika Green bez washingu Paweł Niziński z better.
Przed wakacjami miałam przyjemność wziąc udział w Deep Dive Green, w której przyglądali_łyśmy się zjawisku greenwashingu z perspektywy prawnej, biznesowej czy komunikacyjnej.
W przewodniku znajdziesz wiele praktycznych porad, definicji i wiedzy o tym jak prwoadzić biznes bez wyzieleniania. A gdyby Twoja firma potrzebowała warsztatów lub szkolenie z tego zakresu – napisz!
- Kwestie zrównoważonego rozwoju są elementem Twoich obowiązków?
- Poszukujesz praktycznej wiedzy o ESG?
- Zarządzasz obszarem ESG w swojej firmie?
Weź udział w intensywnym kursie ESG przeznaczonym dla kadry zarządzającej, członków i członkiń rad nadzorczych oraz osób odpowiedzialnych za strategiczne decyzje w obszarze ESG w organizacji.
Jestem tam jedną z wykładowczyń i poprowadzę moduł „Różnorodność i włączenie”. Pozostałe moduły będą prowadzone przez osoby od lat zajmujące się tematyką zrównoważonego rozwoju i mające dużą wiedzę praktyczną. To jedna z wielu zalet tego kursu!
A specjalnie dla czytelników i czytelniczek bloga i newslettera mam kod zniżkowy ;) Zainteresowany_a? ;) Napisz do mnie!
Jeśli poczułaś, poczułeś się zainspirowana_y tym newsletterem i jego treściami, możesz postawić mi kawę :) Pijam i espresso i cappuccino, a latem iced coffee :)
Wykład? Warsztat? Szkolenie? Moderacja? Wszystko możliwe online. Zobacz jak możemy współpracować.
PS. Poczytaj inne wpisy na blogu albo zapisz się do newslettera!