Blog

Czy firmy muszą rosnąć, kacze dołki zamiast retencji, jak wpływać na otoczenie oraz ważne i odważne dziewczynki, czyli #3teksty1akcja 5/2026

Witaj w lecie, to dobry moment, żeby pomyśleć o klimacie. Przeczytaj wywiad z badaczką trendów o tym czy jesteśmy już zmęczeni_one tematyką zrównoważonego rozwoju. Dlaczego warto patrzeć na bobry i co samorząd lokalny może zrobić, żeby wzbogacić retencję? O tym opowie przyrodnik i były burmistrz. Jak utrzymać długofalowy wpływ w świecie krótkiego cyklu uwagi? To może wiedzieć były Prezydent Polski. Sprawdź też jak sprawić, żeby magazyn Kosmos dla dziewczynek dotarł do dziewczynek w domach dziecka, rodzinach zastępczych, na oddziałach onkologicznych i psychiatrycznych oraz w innych placówkach pomocowych.

W Rzeczpospolitej ukazał się ciekawy wywiad z Lidewij Edelkoort, badaczką trendów i dyrektorką generalną agencji Trend Union:

„Coraz rzadziej słychać o „zrównoważonym rozwoju”. Staliśmy się zmęczeni tym zagadnieniem?

To zjawisko widać na świecie, ale nie jest ono powszechne. Wielu młodych ludzi kupuje obecnie ubrania wyłącznie z drugiej ręki. Powiedziałabym więc, że młodsze pokolenie zdecydowanie nie odczuwa tego zmęczenia. Nie brakuje za to firm, które ignorują zasady zrównoważonego rozwoju. Nawet jeśli wydaje ci się, że działasz w sposób zrównoważony, fakt, że produkujesz zbyt dużo, sprawia, że twoja działalność przestaje być zrównoważona. To często kwestia chciwości akcjonariuszy. Wielkie pieniądze bywają źródłem zła, bo popychają firmy do nadprodukcji.

Zrównoważony – to bardzo mało atrakcyjne słowo. Brzmi prawie jak termin medyczny.

Wiele osób nie rozumie idei zrównoważonego rozwoju, ponieważ nie jest pewne, co w ogóle oznacza to pojęcie. Najprościej mówiąc: chodzi o to, by produkować mniej. To obecnie jedyne sensowne rozwiązanie i na tym polega największe wyzwanie dla światowej gospodarki. Mamy wiele dowodów na to, że firmy nie muszą nieustannie rosnąć, by zachowywać rentowność. Tymczasem widzimy, że bardzo wielu producentów odzieży stawia na rozwój, a im większy wzrost, tym bardziej bolesny może być spadek. Prawdziwie zrównoważone jest ograniczenie produkcji. Wiele młodych marek zdecydowało się pójść tą drogą, produkują mniej.”

Sławomir Chmielewski, przyrodnik i były burmistrz Mogielnicy na łamach Wspólnoty ciekawie opowiada o tym co robić na poziomie samorządu, żeby wzbogacić retencję oraz dlaczego warto patrzeć na bobry:

„Bobry robią za darmo to, za co my płacimy

Osobny rozdział to nasze podejście do bobrów. Od lat obserwuję ten sam paradoks. Kiedy bóbr zatrzymuje wodę, podnosi jej poziom w krajobrazie, tworzy mozaikę siedlisk i uruchamia naturalne procesy retencyjne, bardzo często mówi się o problemie. Kiedy człowiek niszczy taki układ, a potem za publiczne pieniądze buduje w pobliżu „zbiornik retencyjny”, wielu decydentów mówi o sukcesie. Tymczasem współczesna literatura hydrologiczna i ekologiczna traktuje bobry jako klasycznych inżynierów ekosystemów, zdolnych do zwiększania retencji powierzchniowej, spowalniania odpływu i wzmacniania złożoności siedlisk.

Nie chodzi o to, by każdą dolinę oddać bobrom bez żadnego zarządzania. Chodzi o elementarną uczciwość intelektualną. Jeżeli chcemy poważnie rozmawiać o małej retencji, musimy przestać karać naturę za to, że działa taniej i skuteczniej niż część źle pomyślanych inwestycji.”

  • Jak utrzymać długofalowy wpływ w świecie krótkiego cyklu uwagi?
  • Jak tworzyć sojusze, które realnie wzmacniają rzecznictwo i zwiększają szanse na zmianę?
  • Czy sztuczna inteligencja to nowe możliwości, czy kolejne komplikacje?

Jeśli nie śledziłeś_aś Festiwalu Sektora 3.0 online warto nadrobić najciekawsze panele i wywiady, a wśród nich m.in. wywiad Magdaleny Rigamonti (Onet) z prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim o wpływie i wielu innych zaganieniach.

grafika Kosmos dla dziewczynek

Ta dziewczynka jeszcze nie wie, że jej głos jest ważny.

  • Że ma prawo mówić, czego chce.
  • Że może zadawać pytania.
  • Że nie musi przepraszać za swoje marzenia.
  • Że jej zdanie się liczy. Że może zmieniać świat.

Nie każda dziewczynka słyszy to na co dzień.

Dlatego powstała fundacja i czasopismo „Kosmos dla dziewczynek” – magazyn mądry, dobry i odważny, pełen historii, inspiracji i wzmacniających treści, które pomagają dziewczynkom budować pewność siebie i odwagę do bycia sobą.

Dzięki Twojej wpłacie fundacja może przekazać prenumeratę dziewczynkom z domów dziecka, rodzin zastępczych i oddziałów onkologicznych.

Nie zmienisz całego świata.

Ale możesz zmienić świat jednej dziewczynki.

Wyślij jej PEWNOŚĆ SIEBIE.

Wesprzyj Fundację Kosmos dla Dziewczynek i pomóż dotrzeć do tych dziewczynek, które najbardziej potrzebują usłyszeć: „Twój głos jest ważny”.


Jeśli poczułaś, poczułeś się zainspirowana_y tym newsletterem i jego treściami, możesz postawić mi kawę :) Pijam i espresso i cappuccino, a latem iced coffee :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wykład? Warsztat? Szkolenie? Moderacja? Wszystko możliwe online. Zobacz jak możemy współpracować.

PS. Poczytaj inne wpisy na blogu albo zapisz się do newslettera!