To był intensywny tydzień ciężkiej pracy, a właściwie zdalnego wolontariatu kompetencyjnego. Dzisiaj, po raz pierwszy od 5 dni wstałam od komputera, żeby wyjść na spacer i przypomniałam sobie dlaczego warto o siebie dbać. Ale wierzę, że jako jedna z moderatorek największej grupy pomoc dla Ukrainy na Facebooku, liczącej ponad
470 tysięcy osób, dobrze wykorzystałam swoje umiejętności i doświadczenia z moderowania innych grup. 10 tysięcy postów dziennie, kilka tysięcy alertów, tysiące postów które naprawdę komuś pomogły i tysiące tych, które trzeba było odsiać i usunąć. Mam też dużo obserwacji i przemyśleń, które na razie gromadzę w notatkach, ale z pewnością wykorzystam przy pisaniu tekstów o mądrym pomaganiu.
A dzisiaj zerknijcie na kilka dobrych inicjatyw dla Ukrainy, przeczytajcie tekst o kampaniach społecznych, które warto znać; raport o kondycji organizacji pozarządowych i wspomnienie o konkursie Kampania Społeczna Roku.
TEKST 1, czyli dobre inicjatywy dla Ukrainy

Wojna na Ukrainie postawiła nasz kraj i społeczeństwo wobec zupełnie nieoczekiwanych wyzwań. W ciągu ostatnich dni widzieliśmy niezwykły zryw społeczny i obywatelski setek tysięcy Polek i Polaków, działania samorządów i organizacji pozarządowych. Ale ponieważ lubię zawsze widzieć „big picture” nie zachwycam się tym zrywem bezkrytycznie. Mam w głowie wiele przemyśleń o tym jak MĄDRZE pomagać, o koordynacji, skalowaniu i fundraisingu, które na pewno spiszę, kiedy wszystko się trochę uspokoi. Tymczasem załączam linki do kilku ciekawych inicjatyw pomocowych:
- Pakiety medyczne do porodów w warunkach polowych podczas wojny w Ukrainie. Stowarzyszenie Niezależna Inicjatywa Rodziców i Położnych, zrzeszające położne przyjmujące porody domowe w Polsce, w obliczu konfliktu zbrojnego w Ukrainie i dramatycznej sytuacji ludności cywilnej przebywającej na terenie tego kraju podjęło inicjatywę wsparcia kobiet i noworodków w okresie okołoporodowym. Najbardziej doświadczone w kraju położne związane z porodami pozaszpitalnymi pragną wesprzeć kobiety rodzące w trakcie opuszczania swojego kraju, uchodźczynie rodzące na przejściach granicznych oraz te przebywające w Ukrainie bez możliwości bezpiecznego opuszczenia miejsc zamieszkania i schronów. Stworzone zostały przez nas instrukcje i kompletowane są PAKIETY MEDYCZNE służące DO PRZYJMOWANIA PORODÓW w warunkach pozaszpitalnych /polowych dla medyków oraz osób bez wykształcenia medycznego.
- Marki wspierają Ukrainę
Lista inicjatyw wychodzących od firm i organizacji, które w ostatnich dniach pomagają ukraińskim uchodźcom i tym, którzy pozostali w kraju pochłoniętym wojną. - Materiały dla nauczycieli i rodziców zebrane przez Babkę od histy
- Poradnik dla osób goszczących uchodźców i uchodźczynie z Ukrainy
- Poradnik dla mam ukraińskich Gazety Wyborczej
- Platformy pomocowe:
- https://www.sosua.help
- https://wsparcieukrainy.pl
- https://ukraina.services/
- https://uapomoc.pl/
- https://ukrainesupport.net/
- http://www.placeforrefugees.com/
- https://uasupport.pl/
- https://uahelp.info/pl/
- http://wyciskarkapomocy.pl/
- https://grupazasoby.pl
- https://potrzeby-ua.org/
- https://transporterua.com/
- https://hireforukraine.org/
- https://www.cash4refugee.com/
- help4ua.com
- https://adaid.eu/
- www.herotohero.eu
- https://www.ukrainawkontakcie.pl/
- https://pomocniludzie.pl/
- Https://ukrayina.help
TEKST 2, czyli 5 kampanii społecznych, które musisz znać
Mój artykuł o społecznych ukazał się na blogu Sektora 3.0 dzień przed wojną… i nie trafił nawet do poprzedniego ukraińskiego newslettera, ponieważ było dużo ważniejszych i pilniejszych tekstów. Ale dzisiaj z przyjemnością Wam polecam przegląd kampanii społecznych, które warto znać.
Niezapomniana kampania Amnesty International „Wolność słowa na Białorusi” czy też kampania 1% Rak&Rolla „Zbieramy na cycki, dragi i nowe fryzury” wyznaczyły nowe standardy komunikowania dla agencji i organizacji pozarządowych.
Przedstawione kampanie to mój subiektywny wybór, który pokazuje różne podejście do nagłaśniania problemów społecznych, angażowania ludzi i pozyskiwania funduszy. Kampanie społeczne są jednym z narzędzi, które organizacje mogą wykorzystywać w swojej komunikacji z otoczeniem, narzędziem niosącym emocje, ale też skutecznie wspierającym misję i działania. Połączenie wiedzy o komunikacji mediowo-reklamowej z wiedzą o istotnych społecznie kwestiach tworzy wspaniałą możliwość budzenia świadomości, przekonywania i edukowania ludzi, a także skłaniania ich do dobrych działań.
TEKST 3, czyli kondycja organizacji pozarządowych

Badania “Kondycja organizacji pozarządowych” stowarzyszenie KLON/Jawor prowadzi po to, aby opisywać sektor społeczny w Polsce. Z tych badań dowiesz się, jakie są kluczowe problemy i potrzeby stowarzyszeń i fundacji.
Badacze i badaczki przyglądają się temu, czym NGO (od ang. non-governmental organizations) się zajmują, jaka jest ich sytuacja finansowa, jak pracują z odbiorcami swoich działań, jakie osoby angażują się w ich działania. Badany jest też kontekst działania organizacji, współpraca z instytucjami publicznymi, biznesem i lokalną społecznością.
Sięgnijcie do raportu “Kondycja organizacji pozarządowych 2021”, bo jest tam wiele cennych i wartościowych informacji i danych.
INICJATYWA TYGODNIA, czyli konkurs „Kampania Społeczna Roku”

Chciałam Wam w tym tygodniu przypomnieć wspaniały konkurs organizowany przez Fundację Komunikacji Społecznej i portal kampaniespoleczne.pl, który odbywał się w latach 2008-2016. Miałam okazję być jedną z jurorek tej inicjatywy i brać udział w wyborze najciekawszych kampanii danego roku.
Na stronie konkursu znajdziecie materiały zgłoszone zarówno w kategorii Kampanie 1%, Kampanie organizacji pozarządowych czy Kampanie instytucji publicznych. Archiwum konkursu to kopalnia wiedzy o marketingu społecznym.
Jeśli poczułaś/poczułeś się zainspirowana/y tym newsletterem i jego treściami, możesz postawić mi kawę :) Pijam i espresso i cappuccino, a latem iced coffee :)
PS. Wykład? Warsztat? Szkolenie? Moderacja? Wszystko możliwe online. Zobacz jak możemy współpracować.
Poczytaj inne wpisy na blogu albo zapisz się na newsletter, żeby otrzymywać maila o nowych wpisach.